Mis on Kraker?

kraker

Mis on Kraker?

Jõulukraker (inglise keeles „Christmas Сracker“) on väliselt kompvekki meenutav silindrikujuline jõuluüllatus, mis on pakitud dekoreeritud paberisse ja on kahest otsast kokku keeratud. Selle keskmises osas paikneb üllatus, mis tavaliselt sisaldab paberist peokrooni, lipikut jõulunalja või -mõistatusega ning väikest kingitust. Jõulukrakeri sees on pabeririba, mis sisaldab pisikest kogust lõhkeainet, mis teeb väikese paugu, kui krakerit mõlemast otsast tõmmata. See, kelle poole jääb krakeri keskmine osa, on krakeri tõmbamise osa võitja. 

Jõulukrakerid on jõulupühade lahutamatu osa olnud Suurbritannias juba üle 160 aasta. Samuti on need populaarsed Iirimaal, Austraalias, Kanadas, Uus-Meremaal ja Lõuna-Aafrika Vabariigis.

Jõulukrakerid sobivad oma piduliku väljanägemise tõttu kaunistama jõululauda, samuti sobivad need riputamiseks jõulupuule.

Kõik Eestis müügilolevad krakerid on tehtud käsitsi Pärnu krakeri vabrikus.  Kõige rohkem Kraker Products OÜ on uhke Õnnevalamise Krakeri üle, kuna sellesarnast toodet pole mujal maailmas leida. Ainulaadsuse võtmeks on kahe erineva kuid armastatud traditsiooni ühendamine – läänelikult rõõmus krakeri tõmbamine ning põhjamaiselt rahulik õnnetina valamine kuuma küünlaleegi saatel.

 

Kuidas Kasutada

Krakerit tõmmatakse kahe inimese poolt, kumbki omast otsast tugevasti kinni hoides. Tõmba krakerit näost eemal käsivarre ulatuses, tehes seda kindlalt ja järsult. Krakeri tõmbamisel hoia ohutut kaugust teistest inimestest ja loomadest. Krakeri seesolevad asjad võivad tõmbamisel välja kukkuda, seega hoia krakerit tõmbamise ajal söögist eemal. Kraker on kasutatav siseruumides.

Mis on Kraker
 

Ajalugu

Jõulukrakeri leiutaja oli Tom Smith, kes pidas 1840. aastatel Ida-Londonis pagariäri ja tegeles pulmatortide ja nende kaunistuste valmistamisega. Tom Smith oli innukas otsima ja arendama uusi ideid, mistõttu reisis ta tihti välismaale. Aastal 1840 Pariisis olles nägi ta seal bon-bon‘e ehk suhkrustatud mandleid, mis olid paberi sisse keeratud. Sellest sai ta inspiratsiooni, millest arendas järgneva seitsme aasta jooksul välja esimese jõulukrakeri. Tom Smith otsustas suhkrustatud mandleid Londonis müüma hakata ning müük oli jõuluajal väga hea. Kui aga jaanuarikuus bon-bon’ide müük langes, tegeles ta jälle pulmatortidega. Õhinal püüdis ta bon-bon’ide ideed arendada ning müüki stimuleerida. Aastal 1847 otsustas Tom Smith lisada bon-bon’ide sisse õnnemotodega lipikud. Ta leidis palju edasimüüjaid, laiendas äri ning suurendas ka pagariäri töötajaskonda. Tom Smith teadis, et tal on ainulaadne ja kaubanduslikult väga hea äriidee, kuid otsustas oma toodet ikkagi edasi arendada. 1850. aastal asendas ta mandlid väikeste mänguasjade ja muude nipsasjakestega. Uue idee – lisada jõulukrakeritele paukutegev element – sai ta puuhalust, mille ta kaminasse viskas ja mis seejärel tule käes praksuvat häält tegi.